Strona główna | Mapa serwisu | English version  
Rakieta1
Technika > Od A do Z > Rakieta1
Witam.
Wielu młodych rakietników ma problemy ze swoją pierwszą rakietą, a kto nie miał? Dlatego myślę iż ten tutorial pomoże niektórym w swojim pierwszym, iście dziewiczym pokonaniu grawitacji.Rakieta z materiałów dostępnych w każdym domu, a jeśli nie to w kiosku obok za koszt nie większy niż 5 zł :) Zachęcam do przeczytania, oglądnięcia fotografi.Do tej rakiety idelanie pasuje "SR mini od A do Z", i na paliwie karmelkowym potrafi wynieść waszą rakietę na około 40-50metrów.
Potrzebne będą:
-Klej Wikol lub szkolny(biały,biurowy)
-klej CA, super glue, kropelka itp
-pędzelek
-mały słoiczek lub szklanka
-2 kartki A4 jedna zwyczajna i druga z bloku technicznego
-nożyczki
-linijka
-cyrkiel
-ołówek, pisak itp
-plastelina lub gips
-kij od szczotki
Wszystko kładziemy na biurku:
 
Bierzemy słoiczek wyciskamy do niego jedną część wikolu dodajemy tyle samo wody i mieszamy pędzelkiem aż uzyskamy jednolitą masę.Kartke A4 zwyczajną kładziemy na biurku i smarujemy 3/4 kartki naszym klejem ze słoiczka za pomocą pędzelka, nie smarujemy całej aby nie przykleiła się do kiją na którym będziemy ją nawijali.

Następnie chwytamy kij od szczotki i nawijamy na niego kartkę dłuższą stroną.Otrzymujemy papierową rurke z tym że(nie za pierwszym razem wyjdzie nam idealna rurka, proponuje spróbować zwinąc około 10 takich rurek i wybrać najładniejszą :) po prostu po tylu próbach nabierzemy wprawy) rurke nie ściągając jej z kija szczotowego, kładziemy na kaloryfer lub już teraz na rozświetlony wiosennym śłońcem parapet

Teraz na kartce bloku techniczego, rysujemy 8 stateczników o kształcie i wymiarach takich:


Kleimy gęstym wikolem po 2 i ściskamy między dwoma encyklopediami, zostawiamy na 24h. Na tej samej kartce rysujemy półokrąg o promieniu 6 cm, zwijamy z niego stożek, sklejamy wikolem odstawiamy do wyschnięcia, stożek musimy zrobić taki aby idealnie dopasował się do korpusu, musimy go także dociązyć, aby ważył około 3 gramów, najlepiej plasteliną, po prostu włoż do głowicy tyle plasteliny ile mieści się w nakrętce do butelki plastikowej.

Teraz doklejamy klejem CA stateczniki co 90stopni i głowice (tylko równo) i doklejamy zaczepy startowe. Mamy gotową rakietę, która możemy pomalować lub oznakować własnym logo!


Rakieta może i nie jest iidealna, lecz zawsze jest "nasza" i może odbyć nie jeden ładny lot.
Beaker










Copyright by Dexter& Beaker


-->