Strona główna | Mapa serwisu | English version  
Zapalarka z prądnicą
Bezpieczeństwo > Zapalarka z prądnicą

Do zdalnego odpalania rakiet (i nie tylko) zasadniczo słuzy zapalarka. Użądzenie wysyła kablem impuls elektryczny o wysokim napięciu który poprzez kabel dociera do zapalnika który rozgrzewa się i odpala nam to co chcemy odpalić.

Zasadniczo mamy 2 typy zapalarek: zasilane baterią która poprzez przetwornice ładuje kondensatory (zwykle 400V) oraz zapalarka "na korbkę" która poprzez pradnicę, transformator i mostek prostowniczy ładuje kondensatory :D równiez około 400V.

Do wykonania takiej zapalarki na korbkę, bo o takiej chciałem conieco napisać, potrzebujemy kilka drobnych elementów. Najwazniejsza jest prądnica. Ja swoją wyjąłem z MEGAOMOMIERZA i o takiej bede pisał. MOżna tez zastosowac pradnice z telefonów polowych ale z takimi styczności nie miałem i nie wiem jakie dają napięcia. Moja prądnica przy normalnym kreceniu (80 obr/min) dawała około 400-450V czyli w sam raz. Nie potrzebowałem transformatora :D Kolejnym bardzo waznym elementem jest kondensator a własciwie kondensatory. Koniecznie na napięcie 400V oraz o jak najwiękzej pojemnosci. W mojej zapalarce użyłem kondensatorów wyciągniętych z monitorów komputerowych. W każdym z nich jest jeden kondensator o pojemności 470uF. Mialem też kilka większych, po 1000uF i 1500uF. W sumie miałem z tego co pamiętam około 10 000uF. Nastepnym elementem nam potrzebnym jest mostek prostowniczy no i "duży czerwony guzik" czyli wysokonapięciowy przełącznik jako spust. Obudowa z zasilacza komputerowego na obudowe i... troszke kabelków. Zaczynamy: Do pradnicy przylutowujemy mostek a następnie wszystkie kndensatory RÓWNOLEGLE. Do odprowadzeń dolutowujemy kabelki i wyłącznik i dalej do zacisków do których będziemy podłączac nasz kabel. Teoretycznie to tyle. Aby naładowac moją ładowarkę do jednego strzału wystarczało 30 obrotów korbką. Po 90 obrotach mozna było oddać około 3-4 strzałów bez ponownego ładowania.

Tu 2 zdjęcia: widok ogólny 

 

A tutaj zapalarka otwarta. To zielone to pudełko z kondensatorami, widac też prądnicę oraz zaciski.

Zapraszam do zrobienia takiej zapalarki. Tanie, proste a niezawodne.

 

Pozdrawiam Jacek R. vel Dexter 

Copyright by Dexter& Beaker


-->