Strona główna | Mapa serwisu | English version  
Korpusy z laminatu szklano-żywcznego
Technika > Korpus > Korpusy z laminatu szklano-żywcznego

Zacznijmy od zaopatrzenia się w wymagane materiały w sklepie z farbami: Żywica poliestrowa/epoksydowa - ta pierwsza dużo tańsza Siatka z włókna szklanego - szukamy takiej o wysokości 1 metra - cena to ok. 2zł/mb Papier pakowy - to już nie w sklepie z farbami, a w papierniczym - grosze za arkusz. Grube gumowe rękawiczki – nie polecam lateksowych. Opcjonalnie kupujemy taśmę maskującą (papierowa) i zwykłą taśmę klejącą, typu skotch, lub do pakowania. Oczywiście potrzebujemy jakiejś rurki-szablonu, na który nawiniemy nasz korpus. Przystąpmy do wykonania:

1. Wycinamy pasek papieru i włókna szklanego na szerokość, którą ma mieć nasz korpus i długość taką, by nawinąć na szablon ok. 10 warstw. Papier powinien być dłuższy od włókna o parę cm.

2. Szablon owijamy torbą na śmieci, lub grubą folią, by korpus nie przykleił się do niego i na krawędziach przyklejamy skrawki taśmy klejącej (skotch/do pakowania), aby folia nie rozwinęła się. Oczywiście nie przyklejamy folii do szablonu!

3. Rozkładamy pasek papieru, na to pasek włókna szklanego – równiutko! Włókno przyklejamy na krawędziach do papieru taśmą maskującą – aby podczas nakładania żywicy nie przesuwał się.

4. Przywdziewamy grube gumowe rękawiczki (nie polecam leteksowych, bo się rwą łatwo), mieszamy w jakimś plastikowym naczyniu (np. dno od butelki) żywicę z utwardzaczem w proporcjach podanych na opakowaniu. Teraz używając rękawiczek nakładamy żywicę na włókno i dokładnie rozsmarowujemy, wypełniając wszystkie oczka.

5. Gdy mamy cały arkusz nasmarowany żywicą, owijamy go wokół przygotowanego szablonu, jak najciaśniej i możliwie równo – w przypadku krzywego zwinięcia odwijamy i czynność powtarzamy. Gdy nawinięta rurka będzie już równo nawinięta zawiązujemy gotową rurkę paroma paskami wyciętymi z folii na śmieci, aby korpus podczas schnięcia nie rozwijał się.

6. Po paru godzinach, gdy żywica już trochę stwardnieje, delikatnie zdejmujemy rurkę z szablonu i odstawiamy do dalszego schnięcia – wierzcie mi, czasami bardzo trudno zdjąć korpus z szablonu, przy całkowitym stwardnieniu żywicy. UWAGA! Żywica poliestrowa jest toksyczna – należy unikać kontaktu ze skórą! Ponadto śmierdzi niesamowicie, więc nie radzę korpusów wykonywać w domu. Po lewej włókno, po prawej papapier Korpusy 1 metr wysokości, fi ~6cm. Korpus z włókna robiony z arkusza papieru pakowego, korpus papierowy z dwóch. Waga: z włókna ~300g, z papieru ~200g. Jak wyżej. j.w. Korpus z włókna szklanego, jak błyszczy ładnie pomalowany korpus farbą w spreju (farba dobrze się trzyma) UWAGA!!!

 

Artykuł zaczerpniety z www.rakietowe.info !!!

Copyright by Dexter& Beaker


-->